Svet sa navždy zmenil a koronakríza urýchlila digitalizáciu. V súčasnej dobe neuveriteľne rýchlych zmien sa už veľmi tažko dá pridržiavať starých platných princípov. Prevratné technologické inovácie narúšajú tradičné hodnoty. Globalizácia, technologický pokrok, či zmeny životného prostredia menia zabehnutý kolobeh nášho života. Zaužívané investičné vzorce a opakovaná minulosť nemusia platiť do budúcna, preto prichádzajú na scénu investičné megatrendy, ktoré je dobré podchytiť v ranom štádiu vývoja. Spoznajte investičné megatrendy aj vy, pretože vždy vo svete neustálej konkurencie platilo pravidlo – ,,kto sa neprispôsobí, zahynie“.
Tak ako každá investícia, aj investovanie do megatrendov so sebou nesie riziká. Za špekulatívnu investíciu považujeme takú, ktorá po dôkladnej analýze nesľubuje bezpečnosť vloženej čiastky a uspokojivý výnos. Pri investovaní do megatrendov by sme mali mať vykonanú dôkladnú analýzu a v praxi zvládnutú investičnú pyramídu. Máte vybudovanú dostatočnú finančnú rezervu vo výške 3 – 6 mesačných výdavkov? Ak už máte vo svojou portfóliu aj širokospektrálny index, ktorý pokrýva celý svet a pravidelne si odkladáte na budúcnosť, je zaujímavou možnosťou okoreniť si portfólio niektorým z investičných megatrendov. Odporúčame maximálne 20 % z hodnoty vášho investičného majetku zamerať práve na investičné megatrendy.
To, ako si nové informácie osvojuje ľudstvo definoval profesor komunikačných štúdií Everett Rogers krivkou šírenia inovácií. Táto krivka hovorí v jednoduchosti o tom, že akýkoľvek produkt alebo novinka, ktoré prichádzajú na trh, majú svojich inovátorov. Tak isto majú aj ďalších šíriteľov myšlienky, ktorí ju posúvajú ďalej. Spomínate si, keď vychádzal nový iPhone 3? Neveriacky ste krútili hlavou, že s jedným tlačítkom sa ovládať telefón nedá? Práve určitá skupina ľudí dychtivo čakala pred kamennou predajňou v stane, aby mali takýto produkt prví.
Voda je základnou a nevyhnutnou podmienkou pre život a existenciu na Zemi a takisto aj jednou z najrozšírenejších látok. Rovnako ako je nevyhnutná pre prežitie ľudstva, nezaobíde sa bez nej ani priemysel.
Je všeobecne známe, že z dlhodobého hľadiska sa stáva voda nedostatkovou látkou. Zásoby pitnej vody sa neustále znižujú a dopyt po vode sa neúmerne zvyšuje. Je to spôsobené najmä rastom populácie a takisto neustálymi zmenami klímy.
Voda pokrýva 70 % zemského povrchu. Paradoxne, len 1% z toho tvorí pitná voda a zatiaľ neexistujú možnosti, ako pitnú vodu nahradiť. Mohli by sme ju právom označiť ako modré zlato.
Investor pri zostavovaní portfólia určite nevníma investíciu do vody ako najdôležitejšiu triedu aktív. Dopyt po vode však neustále rastie a takisto existuje predpoklad, že jej cena by do budúcna mala rásť. Práve toto by malo byť kľúčové pre vodohospodárske spoločnosti a investícia do rozvoja vodných zdrojov sa stáva platnou investičnou príležitosťou.
Dôvody prečo je predpoklad výnosu z investície do vody?
Výber ETF naviazaných na megatrend vody?
Nielen na Slovensku, ale aj vo svete trápi spoločnosť starnutie populácie. Je to spôsobené najmä nízkou pôrodnosťou a rastúcou priemernou dĺžkou života. Týmito faktami sú ovplyvňované hlavne farmaceutické spoločnosti. Tak, ako to platí aj v iných oblastiach, potreba adaptácie je priam nevyhnutná. Spoločnosti, ktoré prispôsobujú svoj obchodný model na týmto informáciám z demografického vývoja z neho budú profitovať v budúcnosti. Medzi ne patria inovatívne farmaceutické podniky, ktoré budú vyvíjať nové a efektívnejšie liečebné procedúry.
Ľudia sa dnes dožívajú približne 80 rokov. Pre porovnanie, v roku 1911 bol priemerný vek dožitia len 49 rokov. V krajinách vyspelého priemyslu sa rodí čoraz menej a menej detí a podiel staršej populácie stúpa. Tento trend bude pokračovať aj v budúcnosti.
ETF sledujúce megatrend stárnucej populácie:
Zmeny v technologickom sektore prinašajú ľuďom nielen hrozbu, ale aj nové príležitosti. Nové technológie v minulom období priniesli na pracovný trh rozruch. Určité pozície postupne nahradili počítače, či automatizované systémy a roboty. Zamestnanci tak musia mať viac a viac špecifických znalostí. Nie je to však niečo, z čoho by sme mali mať strach. Počítače síce dokážu do veľkej miery nahradiť ručnú a manuálnu prácu, ale stále nedokážu nahradiť niektoré sociálne, kreatívne a najmä analytické činnosti. Oprieť by sme sa mohli taktiež aj o Moorov zákon, ktorý hovorí, že výpočtový výkon by sa mal zdvojnásobiť približne každé dva roky.
Technologický pokrok taktiež neplýva na všetkych ľudí rovnako. Podľa prieskumov, technológie najviac nahrádzajú ľudí s nízkou, či strednou úrovňou kvalifikácie. Najmenej ohrozenou skupinou sú vysokokvalifikovaní pracovníci. Preto bude v budúcnosti dopyt po nerutiných prácovných pozíciách.
Nevýhody pri nahrádzaní ľudskej práce robotmi
Aj robotizácia a automatizácia má svoje nevýhody. Ak by sme porovnali cenu práce človeka a počiatočnú cenu za zaobstaranie a prevádzku strojov, technologický trh čelí stále obrovskej výzve stláčať cenu strojov nadol. Už teraz je známy paradox, že ceny strojov sa znižujú súčasne s ich narastajúcim výkonom. V minulosti tomu bolo pri zavádzaní nových technológií práve naopak. Nový počítač si nemohla dovoliť každá rodina. Výpočtový výkon bol v tom období veľmi nízky a cena vysoká. Postupom času, ako sa vyvíjali technológie, znižovala sa aj cena za počítač.
,,Továreň budúcnosti bude mať len 2 zamestnancov. Človeka a psa. Človek tam bude na to, aby kŕmil psa. Pes bude strážiť človeka, aby sa ničoho nechytal,,.
Chcete profitovať z novych zavádzajúcich inovácií v technologickom sektore zameranej na robotizáciu a automatizáciu? V portfóliu by vám nemali chýbať jeden z týchto dvoch fondov.
Aj robotizácia a automatizácia má svoje nevýhody. Ak by sme porovnali cenu práce človeka a počiatočnú cenu za zaobstaranie a prevádzku strojov, technologický trh čelí stále obrovskej výzve stláčať cenu strojov nadol. Už teraz je známy paradox, že ceny strojov sa znižujú súčasne s ich narastajúcim výkonom. V minulosti tomu bolo pri zavádzaní nových technológií práve naopak. Nový počítač si nemohla dovoliť každá rodina. Výpočtový výkon bol v tom období veľmi nízky a cena vysoká. Postupom času, ako sa vyvíjali technológie, znižovala sa aj cena za počítač.
Chcete profitovať z novych zavádzajúcich inovácií v technologickom sektore zameranej na robotizáciu a automatizáciu? V portfóliu by vám nemali chýbať jeden z týchto dvoch fondov.
ETF spojené s technologickým pokrokom a automatizáciou
iShares Automation & Robotics UCITS ETF
Tento typ investovania si v posledných rokoch získava priazeň čoraz viac investorov. Zameriava sa hlavne na trvaloudržateľný rozvoj, sociálnu a vládnu zodpovednosť. Môžeme ho nazvať aj ako spoločensky zodpovedné investovanie. Investori majú presvedčenie, že sa vedome rozhodnú podporovať spoločnosti, ktoré využívajú napríklad alternatívne zdroje energie alebo budú viac podporovať postoj k ľudským právam. V konečnom dôsledku by mal tento prístup k investovaniu zlepšiť kvalitu životného prostriedia a zlepšiť klimatické podmienky.
Pri tomto type investovania sa prihliada hlavne na 3 aspekty, a to sú:
Voľba alebo povinnosť
V nasledujúcich rokoch vstúpi do platnosti niekoľko legislatívnych predpisov v súvilosti s ESG. Týmto krokom udržateľnosť trvalého rozvoja nebude voľbou, ale povinnosťou. Určité novinky sa dotkli aj existujúcich správcov aktív, ktorí musia zverejniť zásady ESG a skóre danej investície.
ESG skóre
ESG skóre je ukazovateľom podporovania ochrany životného prostredia, sociálnych aspektov a kontroly riadenia spoločnosti.
Existuje predpoklad, že firmy, ktoré budú mať nízke ESG skóre, na to môžu v horizonte niekoľkých rokoch doplácať.
Životné prostredie
V rámci životného prostredia sa prihliada na to, ako daná spoločnosť vplýva na životné prostriedie. Ak sa správa nezodpovedne a znečisťuje životné prostredie, je ohodnotená podľa kritérií nižším skóre. K sledovaným kritériam sa zaraďuje napríklad objem emisí CO2 a aj to, či daná spoločnosť implementuje inovácie v oblasti ekológie. Pre predstavu, spoločnosť, ktorá môže byť ohodnotená vyšším skóre je napríklad segment automobilovej výroby, kde sa špecializujú na vodíkový pohon. Naopak, tie ktoré sú ohodnotené nižším skóre môžu byť ropné spoločnosti.
Sociálny dopad
V tejto oblasti je upriamená pozornosť na pracovné podmienky v daných spoločnostiach. Merateľným ukazovateľom sú tržby spoločnosti s ohľadom na sociálne aspekty. Nízky sociálny kredit získavajú spoločnosti, ktoré vyrábajú zbrane, tabak, alkohol, atď.
Management spoločnosti
Táto oblasť v rámci ESG kritérií zohľadnuje najmä kvalitu riadenia spoločností. Spoločnosti, ktoré majú právne problémy alebo manažment, ktorý robil chybné rozhodnutia strácajú reputáciu pre nových investorov.
Výber ETF kopírujúce spoločnosti prihliadajúce na ESG kritériá
V súčasnej dobe, kedy ešte stále vo svete zúri koronavírus sa ľudia stavajú čoraz viac závislými na internete. Či chceme alebo nechceme, dotýka sa to každého z nás. Práca na homeoffice, škola online, ale aj potreba prispôsobenia sa sa stala bežnou súčasťou nášho života. Tento trend tu bol už dávno, ale znásobil sa naplno udierajúcou pandémiou. Potenciálne hrozby a nebezpečné útoky hackerov na internete sa tým pádom prílevom veľkého počtu ľudí z násobujú a preto budú ešte viac profitovať spoločnosti, ktoré sa zaoberajú kybernetickou bezpečnosťou.
ETF naviazané na megatrend kybernetickej bezpečnosti
Investičné megatrendy nutne nemusia v dlhodobom horizonte priniesť väčší získ ako je samotný širokospektrálny index. V tomto smere je článok smerovaný ako inšpirácia na doplnenie portfólia jedným z investičných megatrendov, ktorý by nemal pokrývať hlavnú časť vášho portfólia. Ako vnímate investičné megatrendy vy? Majú miesto už aj vo vašom portfóliu?
Použité zdrojové stránky:
Prihlás sa na odber investičných noviniek